Trvající válka v Kongu

16. června 2009 v 10:15 | Nelly |  Rozvojové země

Článek o stavu v Kongu který se nachází na stránkách Člověka v tísniHOMBO, DR Kongo, 20. května 2009 - Východ Konga je dějištěm velkého vojenského zátahu proti rebelům ze sousední Rwandy, kteří oblast okupují a drancují už deset let. Do městečka Hombo, ležícího nedaleko míst bojů, uprchlo za posledních osm měsíců kolem 15 000 lidí. Uprchlíkům se zoufale nedostává pitné vody, záchodů a dalších sanitárních zařízení. Cholera a vážná průjmová onemocnění se staly příčinou smrti mnoha obyvatel, zejména pak dětí. Člověk v tísni proto do oblasti dodává léky, staví záchodky, pořádá hygienická školení a pokračuje v pomoci znásilněným ženám.

Kvůli přívalu uprchlíků vzrostl počet obyvatel Homba za poslední půlrok čtyřnásobně. "Bylo zcela zřejmé, že stavba veřejných záchodků je největší potřebou. Postavili jsme proto osm bloků veřejných latrín po osmi záchodech. Vše nyní doplňujeme systémem sběru dešťové vody na mytí rukou," uvedl vedoucí projektu Jan Staněk. Člověk v tísni se dále zaměřil na opravy stávajících vodních zdrojů a stavby jednoduchých gravitačních systémů. Součástí aktivit jsou také školení na zlepšení hygienických návyků a zaškolení místních týmů na údržbu.


Pomozte KonguEpidemie cholery vypukla v Hombu v listopadu loňského roku. Zdroj nákazy byl jasný - řeka, která slouží lidem zdroj užitkové i pitné vody a zároveň i jako místo, kde vykonávají své tělesné potřeby. Místní zdravotní střediska nestíhají ošetřovat přívaly nových pacientů a čelí také kritickému nedostatku léků. Pacienti navíc za ně nemají čím zaplatit. "Některým lidem jako matkám s dětmi se snažíme pomoci zadarmo, ale jiné prostě musíme nemocné poslat domů," řekl zdravotník John Muhubao ze zdravotního střediska Bitobolo. Člověk v tísni nedávno podpořil činnost deseti vybraných středisek dodávkami léků.

S operací proti rebelům je spojen velký počet případů sexuálního násilí. V Kongu je znásilňování válečnou zbraní a mnoho rebelů se tak mstí na místním obyvatelstvu. Znásilňovány tak jsou i děti a muži. Výjimkou ale nejsou ani případy, kdy jsou ženy znásilněny vojáky vlastní, konžské armády. "Jen za poslední měsíc jsme v Bunyakiri a Hombu registrovali 35 nových případů znásilnění. Jedna žena poté spáchala sebevraždu. Zaznamenali jsme i případ malé tříleté Naomi, která byla znásilněna spolu s její těhotnou matkou," doplnila smutnou statistiku Markéta Kutilová, koordinátorka konžské mise společnosti Člověk v tísni.

Také v případech znásilnění je nejdůležitější okamžitá lékařská pomoc. Například včasné použití tzv. PEP profylaxních souprav dokáže zabránit přenosu nemocí včetně HIV a předejít těhotenství. V Bunyakiri jsou soupravy dostupné jen v sedmi střediscích, ale mnoho zdravotníků neví, jak je používat "Začali jsme proto spolupracovat s nemocnicí Panzi, která se specializuje na sexuální násilí. Společně organizujeme vysílání mobilní kliniky pro ženy a pořádáme školení zdravotníků. Zároveň snažíme, aby byly soupravy dostupné ve všech 26 zdravotních střediscích v oblasti," vysvětlila Markéta Kutilová.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Whiteshadow Whiteshadow | E-mail | Web | 19. června 2009 v 16:34 | Reagovat

Přínosný článek. Je moc důležité o těchto věcech mluvit, ať už to lidé chtějí slyšet nebo ne. Díky. Pěkný den

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama